EBRD vyčlenila 149 milionů eur na modernizaci ukrajinských elektrických sítí

Datum: 8. 8. 2019    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Ukrajina Ukrajina

Ukrajinská národní energetická společnost Ukrenergo podepsala smlouvu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj o finanční půjčce ve výši 149 milionů EUR na státní záruku, jejímž garantem je Ministerstvo financí Ukrajiny a Národní komise pro státní řízení ve sféře energetiky a komunálních služeb (NKREKU). Půjčka se poskytuje na 15 let s vyhodněnou dobou splatnosti 4,5 roku.

V rámci projektu se plánuje zejména rekonstrukce 12 rozvoden v západním, severním, středním a jižním regionech. Bude zaveden především automatizovaný systém řízení procesů na rozvodnách.
Jedná se o rekonstrukci následujících rozvoden: 750 kV Zakhidnoukrajinska, 400 kV Mukačevo, 330 kV Yavorov, 330 kV Lviv Pivdenna, 330 kV Novovolynsk, 330 kV Grabov, 750 kV Donbasska, 330 kV Myrhorod, 330 kV Kupyansk, 330 kV Nikolaevskaya, 330 kV Trikhaty, 330 kV Lisna. Plánuje se také nahrazení 26 transformátorů současným přechodem na moderní spínací obvody.
Soubor opatření umožní kontrolu vybavení stanic z regionálních center v reálném čase bez stálé přítomnosti provozního personálu v zařízeních. Zavedení digitální technologie s automatickým systémem řízení poslouží základem pro následující implementaci inteligentních sítí dodávek - Smart Grid.
Tato sada opatření výrazně zvýší účinnost a spolehlivost přenosové soustavy a umožní dálkově ovládat vybavení rozvoden. Předpokládané datum dokončení projektu je rok 2024.
Zahraniční kancelář CzechTrade v Ukrajině pořádá účast na mezinárodním energetickém veletrhu Power Engineering for Industry, který proběhne v Kyjevě 5. – 7. listopadu 2019, na němž účastníci budou mít možnost navázat kontakty a spolupráci s ukrajinskými podniky v oblasti energetiky.

Zdroj: www.delo.ua  
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.