Egypt podepsal s Japonskem dohodu o financování systému zdravotního pojištění

Datum: 29. 3. 2023    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Egypt Egypt

Egypt od roku 2018 postupně zavádí s pomocí mezinárodních organizací systém všeobecného zdravotního pojištění UHIS.

Egypt 28. března podepsal dohodu o financování rozvoje v hodnotě 44 miliard jenů (336 milionů dolarů) s Japonskou agenturou pro mezinárodní spolupráci (JICA) na podporu všeobecného systému zdravotního pojištění (UHIS). Slavnostního podpisu se zúčastnili egyptský ministr financí a předseda generálního úřadu UHIS Mohamed Maait a vedoucí kanceláře JICA v Egyptě Kato Ken. "Cílem dohody je zvýšit úsilí o komplexní zdravotní pokrytí v Egyptě a pomoci dokončit cíle UHIS v příštích sedmi letech podle předem stanovených časových plánů," uvedl Maait ve svém prohlášení.

UHIS pokrývá více než 3000 různých zdravotnických služeb od chirurgických zákroků, lékařských analýz, radiologických vyšetření, léčby nádorů, transplantací orgánů a protetických pomůcek. Šestifázový systém zdravotní péče začal experimentálně v Port Saidu na začátku roku 2018 a později se rozšířil do Luxoru a Ismailie. V programu byli upřednostněni občané s nejnižšími příjmy. Byly také oznámeny plány na rozšíření programu na governoráty Suez, Asuán a Jižní Sinaj do konce současného fiskálního roku 2022/2023. Miliony občanů v těchto třech governorátech se již zaregistrovaly v UHIS. Hlavní město Káhira je odsunuto do závěrečné fáze.

Maait řekl: "Chceme se poučit z japonských zkušeností ve všech oblastech, zejména ve zdravotnictví." Není to první spolupráce Egypta s JICA. V říjnu 2021 JICA spolu se Světovou bankou, Francouzskou rozvojovou agenturou a Světovou zdravotnickou organizací oznámila, že Egyptu poskytne zařízení v hodnotě 1 miliardy dolarů na financování zdravotního pojištění UHIS.

Zdroj: Al Ahram Online
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.