Ekonomika Spojeného království se v květnu navzdory prognózám vrátila k růstu

Datum: 14. 7. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Britská ekonomika se po dubnovém poklesu vrátila k růstu, čímž překvapila ekonomy a zvýšila očekávání analytiků, kteří spoléhají na výrazné zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání rady Bank of England.

Ekonomika mezi dubnem a květnem vzrostla o 0,5 procenta podle středečních údajů národního statistického úřadu ONS, což je mnohem lepší výsledek, než jaký očekávali ekonomové oslovení agenturou Reuters.

Vzhledem k tomu, že údaje o hrubém domácím produktu za předchozí měsíce byly rovněž revidovány směrem nahoru na březnový nárůst o 0,1 % a mírnější dubnový pokles o 0,2 %, Paul Dales, hlavní britský ekonom společnosti Capital Economics, uvedl, že ekonomika si tváří v tvář vysoké inflaci vede stále relativně dobře. V květnu odrazila ode dna a rostla ve všech hlavních odvětvích.

Největší vliv na květnové oživení ekonomiky mělo zdravotnictví, přestože programy testování a sledování Covid-19 a očkování výrazně poklesly. Rušný měsíc zažily také dopravní a logistické společnosti a dařilo se i cestovním kancelářím, jejichž obchody vzrostly o 11 procent v souvislosti s enormní poptávkou po letních dovolených.

Dobře si vedlo také stavebnictví, kde růst podpořila výstavba domů a rekonstrukce kanceláří. Velmi dobře si vedla také výroba, která zaznamenala nejsilnější růst od listopadu 2020 a je nyní na vyšších hodnotách, než tomu bylo před pandemií.

Oživení je pravděpodobně také způsobeno postupně zlepšující se situací v rámci dodavatelských řetězců. Díky tomu mohou výrobci začít plnit nevyřízené objednávky, které se během jejich narušení po dobu pandemie nahromadily.

Zdroj: Financial Times

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.