Emirát Abu Dhabi zavede mýtné

Datum: 14. 10. 2019    Průmyslový obor: Software a ICT služby; Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

Jako druhý emirát v SAE zavádí Abu Dhabi mýto pro vybrané úseky silnic. Po zkušebním provozu od 1.1.2020

Emirát Abu Dhabi se rozhodl zpoplatnit vybrané úseky místních komunikací v hlavním městě SAE, Abu Dhabi. Zkušební provoz započne dne 15.10.2019 a bude trvat do konce roku 2019. Od začátku příštího roku naběhne ostrý provoz a začne být vybíráno mýtné. Bude se tak dít na vybraných místech.

Jako zpoplatněné byly vybrány čtyři mosty (Sheikh Zayed, Sheikh Khalifa bin Zayed, Al Maqtaaa a Mussafah), které byly osazeny mýtnými branami. Mýto tak bude automaticky vybíráno při průjezdu mýtnou branou, a to celoročně. Dočasné vyjmutí platí pro elektrická auta, vozy diplomatických sborů, úplně vynaty pak budou vozy IZS a některých vládních institucí a veřejných servisních organizací. Obyvatelům s vozy registrovanými v Abu Dhabi budou automaticky zřízeny účty a SMS zaslány přihlašovací údaje, kde si pak mohou nabít kredit. Ostatní mají povinnost si účty vytvořit sami a uhradit poplatek 100 AED, z toho 50 AED poplatek za zřízení a 50 AED započteno na kredit. Mýtné bylo stanoveno na dvě sazby, tedy v dopravní špičce od neděle do čtvrtka 7:00 – 9:00 a 17:00 – 19:00 ve výši 4 AED za projetí. Mimo špišku a ve dnech státních svátků je poplatek 2 AED. Maximálně však denní poplatek činí 16 AED.

Při neuhrazení mýtného, nedostatku kreditu, neregistrování vozidla bude řidič SMS na tuto skutečnost upozorněn a vyzván k dodatečné úhradě. Pokud tak neučiní, bude mu hrozit pokuta až do výše 10 000 AED, tak i, pokud provede upravy za účelem znemožnění rozpoznání registrační značky nebo ovlivnění výběru mýta pomocí elektronického zařízení.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://gulfnews.com