Fonatur navrhuje výstavbu fotovoltaických parků na jihu Mexika

Datum: 25. 3. 2021    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Mexiko Mexiko

Ekonomické zisky z těchto celkem deseti solárních parků by měly být využity na sociální, kulturní a environmentální projekty v regionech.

Národní fond pro podporu cestovního ruchu (Fonatur) požaduje 238 milionů pesos na předběžné studie proveditelnosti deseti fotovoltaických parků, které by dodávaly elektřinu pro projekt Májského vlaku a vymezená území s přírodním nebo kulturním rozvojem a zároveň nízkým ekonomickým rozvojem, tzv. CIP oblasti. Konkrétně by parky měly být vystavěny v oblastech Puerto Escondido-Loreto, Nopoló, San José del Cabo, Ixtapa Zihuatanejo, Huatulco, Calakmul, Felipe Carrillo Puerto, Bacalar, Tulum a Cozumel y Cancún.

V těchto oblastech jsou sociální problémy s přímým či nepřímým dopadem na turismus. Ekonomické příjmy generované solárními parky by tak měly být směřovány na projekty zlepšení sociálního, kulturního a environmentálního prostředí. Na poloostrově Yucatán je navíc registrovaný značný deficit mezi poptávkou a instalovanou kapacitou dodávek elektrické energie.

Národní centrum pro kontrolu energie (Cenace) odhaduje, že region má instalovanou kapacitu 2746 megawattů, přičemž větrná energie tvoří pouze 305 MW a solární energie 48 MW. Během roku 2020 zde bylo vyrobeno 6195 GWh, poptávka po elektřině byla v minulém roce na poloostrově však dvojnásobná (12 278 GWh). Výroba energie z čistých zdrojů aktuálně tvoří méně než 20 procent. Na konci roku 2020 stála elektřina na poloostrově Yucatán 1416 pesos za MWh, což je 12 % nad celostátním průměrem, který je 1 64 pesos za MWh. Kromě návrhů výstavby solárních parků je v těchto regionech na stole již delší dobu návrh na výstavbu dvou elektráren s kombinovanými cykly, a sice CCC Mérida a CCC Riviera Maya-Valladolid.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: www.eleconomista.com.mx