Frustrace britských distilérek nad dodávkami do Evropy se stupňuje

Datum: 17. 2. 2021    Průmyslový obor: Potravinářský průmysl;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Mnoho menších výrobců ginu a whiskey ve Velké Británii si stěžuje na zmatek ohledně pobrexitové administrativy, která velmi komplikuje zasílání palet s lihovinami do kontinentální Evropy. Trpí zejména výrobci ve Skotsku.

Čerstvě nastolená pobrexitová obchodní pravidla a zejména pak nové nároky na administrativu exportu alkoholu do Evropské unie způsobují celé řadě drobnějších výrobců problémy realizovat dodávky jednotlivých palet, hlásí britská aliance distilérek (BDA). Zároveň tlumočí, že nejvíce jsou změnou zasaženi skotští výrobci, kteří tomuto sektoru dominují a kde panuje všeobecná hořkost vůči brexitu (voliči ve Skotsku v roce 2016 hlasovali proti vystoupení z EU v poměru 68:32). Příčinu problémů spatřuje v nedostatečné připravenosti speditérů, výrobců a jejich zákazníků v Evropě na odlišný přístup ke spotřební dani v jednotlivých zemích v EU.

Další přítěž, které musí lihovarníci čelit je aktuální nemožnost nalézt přepravce, který by transportoval i menší množství ve formě jedné palety. Dříve byl tzv. groupage (přeprava zásilek různých dodavatelů v jednom nákladu) běžnou praxí, dnes se tomu speditéři vyhýbají, neboť špatně vyplněné celní doklady jednoho zákazníka mohou zpozdit nebo dokonce zablokovat dopravu pro všechny. Vláda vyjádřila zájem úzce diskutovat s orgány nápojového průmyslu s cílem minimalizovat exportní a transportní úskalí a zároveň maximalizovat potenciál britských lihovarníků v rámci nových pobrexitových obchodních dohod.  

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Velká Británie.
Zdroj: Financial Times