Guatemala plánuje propojení železnice s Mayským vlakem v Mexiku

Datum: 14. 11. 2021    Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení; Investice;     Teritoriální zaměření:  Guatemala Guatemala, Mexiko Mexiko, Belize Belize

Guatemala chce propojit svou 800 km dlouhou železniční síť s Mayským vlakem, který bude projíždět pěti mexickými státy.

Mayský vlak (Tren Maya) je 1 500 km dlouhá rozestavěná železniční trať, která bude procházet pěti mexickými státy. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador nyní nabídl svému guatemalskému protějšku Alejandru Giammatteimu propojení železnic pro přístup k osobní a nákladní lince.

Spojení železnic by mohlo zlepšit obchodní spojení mezi Mexikem a Guatemalou. Z dlouhodobého hlediska by vlaky mohly usnadnit obchod ve Střední Americe a spojení mezi guatemalským San Marcos a sousedním mexickým státem Chiapas. Železniční spojení s Mexikem navíc umožní Guatemale zvýšit svůj vývoz na mexický poloostrov Yucatán a do Spojených států amerických.

Díky Mayskému vlaku vzniká spousta projektů a investičních příležitostí. Guatemalská vláda například zvažuje další modernizace přístavů na pobřeží Atlantiku, které by se mohly stát součástí železničního koridoru. Vzhledem k výhodnosti projektu Belize na podzim tohoto roku oznámilo, že také usiluje o připojení k Mayskému vlaku.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Z
droj: bnamericas.com