Indická ekonomika roste tempem 7,3 procenta

Datum: 22. 5. 2018    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Indie Indie

Indická ekonomika utrpěla šokový náraz koncem minulého roku v důsledku zavedení nového daňového systému a provedené demonetizace, ze kterých se nicméně již vzpamatovala, a její tempo růstu bude i ve fiskálním roce 2018-19 nad sedm procent.

Očekává se, že indický růst posílí na 7,3 procenta ve finančním roce 2018-2019 díky obrovské aktivitě ve stavitelství, výrobě a službách. Oproti finančnímu roku 2017-2018 si ekonomika polepší o 0,7 procenta.

Podle BMI Research negativní šok z demonetizace a zavedení GST, který v minulých letech utrpěla indická ekonomika, značně opadl. Podle zprávy bude stavitelství nastartováno významnými vládními výdaji do výstavby infrastruktury, které mají vylepšit státní transportní a venkovskou infrastrukturu. Mimo to se také počítá, že rostoucí ekonomická aktivita v USA a SAE budou mít pozitivní vliv na výrobu v Indii. Navíc díky ekonomické liberalizaci trhu, kterou provádí Modího vláda, lze předpokládat, že dojde k růstu sektoru služeb, které tvoří lehce přes polovinu indické ekonomiky.

Další faktor, který by měl nastartovat růst ekonomiky, jsou přímé zahraniční investice. Důvodem je zlepšená legislativa a lepší podmínky pro podnikání, což povzbuzuje zahraniční investory. Příkladem může být 100% vlastnictví indické značky skrze zahraniční investice.

Podle BMI Research nebude růst v jižní Asii rovnoměrný. „Zatímco v Indii a na Srí Lance bude ekonomika růst díky zotavení stavebnictví, výroby a služeb, ekonomický růst v Bangladéši a Pákistánu se zpomalí. Důvodem jsou nestabilní politická situace a rostoucí ekonomická nerovnováha.“

Ekonomický růst zvyšuje potenciál pro české exportéry i pro firmy, které hledají z České republiky nové dodavatele komponentů pro své výrobky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mumbai.
S využitím zdroje: http://zeenews.india.com/economy/indias-economy-likely-to-grow-at-7-3-this-fiscal-report-2104705.html