Indonésie připravuje výstavby prvního thoriového reaktoru

Datum: 29. 3. 2023    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Indonésie Indonésie

Energetická nezávislost Indonésie vyžaduje orientaci na moderní technologie a bezpečné zdroje energie. Jednou z cest je i budování jaderné energetiky. Indonésie připravuje výstavbu prvního thoriového reaktoru.

Energetická společnost ThorCon Power Indonesia, dceřiná společnost americké firmy ThornCon, požádala indonéský jaderný regulační úřad Bapeten o konzultace projektového záměru na výstavbu500MW jaderného reaktoru založeného na využívání thoria. V případě schválení projektu se počítá s investicí 1,1 miliardy dolarů a zároveň by to byl první tuzemský reaktor. Posuzovací proces může trvat kolem dvou let a pochopitelně se bude zjišťovat míra ohrožení bezpečnosti z důvodu možného zemětřesení a povodní v zamýšlené lokalitě. Vlastní stavba by byla umístěna na 221hektarovém pozemku na ostrově Gelasa. Nejbližší sopka v této oblasti je až 400 km vzdálená Krakatoa, takže nebezpeční vulkanické aktivity je minimální.

O výstavbu jaderné elektrárny v tomto prostoru mělo zájem více firem, ale žádost předložila pouze ThorCon. Celý proces schvalování a udělení stavebních povolení bude v případě pozitivního rozhodnutí ze strany úřadu Bapeten v roce 2028. Samotná výstavba má trvat pouze dva roky. Jedná se vlastně o plovoucí reaktor, který bude vyroben v Jižní Koreji a spotřebuje největší podíl investičních prostředků celého projektu. V budoucnosti se počítá s výrobou reaktoru v Indonésii. Uvedený reaktor bude potřebovat ke svému provozu 20 tun paliva, thoria. Indonésie se rozhodla pro tuto technologii, protože je bezpečnější než provoz s obohaceným uranovým palivem. Náklady na výrobu 1 kWh elektrické energie by neměla překročit 1,30 Kč, čímž bude srovnatelná s fosilními zdroji elektřiny.

Indonésie uvádí v život i svoji jadernou energetickou koncepci, kdy usiluje vybudovat více reaktorů k zajištění energetické soběstačnosti a využití ekologických zdrojů energie.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.

Source: www.jakartapost.com