Inflace v Austrálii meziročně vzrostla o 6,8 procenta

Datum: 29. 9. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Nový Zéland Nový Zéland, Austrálie Austrálie

Na vysoké míře inflace se nejvíce podílejí rostoucí ceny pohonných hmot a ve stavebnictví. Z potravin nejvíce podražily ovoce a zelenina

Míra inflace v Austrálii dosáhla meziročního růstu 6,8 procenta, a to zejména kvůli vysokým cenám pohonných hmot a stavebních prací. Za poslední měsíc nicméně došlo k mírnému poklesu, jelikož ještě v červenci byla míra inflace 7 procent. Za tento mírný meziměsíční pokles může lehké zlevnění pohonných hmot na trhu.

Největší podíl na inflaci má nicméně 20,7procentní růst cen ve stavebnictví a 15procentní navýšení cena za pohonné hmoty.

Inflace v Austrálii má také dopad na potraviny, které za posledních 12 měsíců v průměru podražily o 9,3 procenta. Nejvíce pak zdražilo ovoce a zelenina, a to až o 18,6 procenta.

Také se očekává, že centrální banka Austrálie ohlásí další zvýšení úrokové sazby, které se očekává o 0,5 procenta. Banka doposud navýšila centrální úrokovou sazbu už popáté po sobě, a nyní se nachází na 2,35 procentech.

Zdroj: https://www.abc.net.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie