Itálie: USA uvalila 25% clo na Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano a Provolone

Datum: 3. 10. 2019    Průmyslový obor: Potravinářský průmysl; Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Itálie Itálie

WTO povolila USA uvalit cla na zboží z EU kvůli nezákonnému subvencování společnosti Airbus. Budou tím postiženy přední výrobky „Made in Italy“.

Od 18. října vstoupí v platnost nové clo, které postihne jedny z nejvýznamnějších produktů „Made in Italy“ a to Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano a Provolone. Mozzarella di bufala Campana, olivový olej a prosecco tímto clem postiženy nebudou. Mimo italskou produkci budou postiženy např. skotská whiskey, francouzská vína, švýcarský Emmental a Gruyère. 
Co se týče Parmigiana Reggiana, clo bude zvýšeno z 2,15 USD/kg na 6 USD/kg. Zvýšení cla zaplatí američtí spotřebitelé, cena parmazánu by měla od 18. 10. 2019 vzrůst z cca 40 USD/kg na 45 USD/kg.  
Tato cla vůči zboží z EU uvalila USA se svolením WTO kvůli nezákonnému subvencování výrobce letadel Airbus. Celková výše vybraných cel by se měla pohybovat okolo 7,5 mld. USD (6,8 mld. EUR). Očekává se, že příští rok se WTO vyjádří naopak o tom, jakou výši cla bude moci uvalit EU proti USA, a to kvůli společnosti Boeing.  

Zdroj: ANSA
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.