Izrael a SAE zahájily partnerství v boji proti koronaviru

Datum: 5. 7. 2020    Průmyslový obor: Ostatní; Zdravotnická technika; Farmaceutický průmysl;     Teritoriální zaměření:  Izrael Izrael

Izraelský premiér potvrdil zahájení spolupráce Izraele se SAE

Řada světových i izrelských médií informuje, že navzdory absenci diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi budou izraelské výzkumné a obranné společnosti a soukromé společnosti ze Spojených arabských emirátů spolupracovat v boji proti pandemii COVID-19. Předseda izraelské vlády Benjamin Netanyahu to oznámil koncem června na slavnostní promoci pilotů Leteckých sil Izraele.
Netanjahu uvedl, že partnerství je výsledkem pokračujících intenzivních jednání v posledních měsících. Premiér dodal, že partnerství bude zahrnovat spolupráci ve výzkumu a vývoji mezi izraelskými a emirátskými ministerstvy zdravotnictví v lékařských projektech souvisejících s koronaviry.
Partnerství bylo oznámeno méně než týden před nejranějším datem, kdy vláda Izraele zvažovala anexi částí Západního břehu Jordánu, a poté, co Spojené arabské emiráty varovaly, že to zničí kroky směrem k normalizaci mezi oběma zeměmi.
Podle některých pozorovatelů na toto oznámení zřejmě Emiráty nebyly připraveny, i když minulý týden ministr zahraničních věcí SAE Anwar Gargash uvedl, že navzdory politickým rozdílům může SAE s Izraelem spolupracovat v některých oblastech, včetně technologií a boje proti koronaviru.

Zdroj: www.jpost.com; www.aljazeera.com; www.nytimes.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade / CzechInvest Izrael.