Izrael je jedním z ekonomických vítězů roku 2022

Datum: 27. 12. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Izrael Izrael

V tradičním žebříčku úspěšných ekonomik bohatých zemí, který pravidelně publikuje The Economist na konci roku, je Izrael letos čtvrtý. Navzdory politické nestabilitě izraelská ekonomika obstála v těžkém roce 2022 lépe než 30 dalších vyspělých zemí. Úspěšnější rok měly pouze Řecko, Portugalsko a Irsko. Estonsko a Lotyšsko to měly ze všech nejtěžší.

Rating The Economist je založen na složeném indexu pěti makroekonomických ukazatelů - růstu HDP za první tři čtvrtletí roku, dvou ukazatelů inflace (cenový index a podíl spotřebitelského trhu ovlivněného vysokou inflací), jakož i dynamika akciového trhu a veřejného dluhu.

Vysoká pozice Izraele je dána především kombinací dvou faktorů – relativně mírná inflace a výrazné snížení veřejného dluhu v poměru k HDP.

Pouze jedna ze 34 bohatých zemí zařazených do žebříčku, Švýcarsko, se letos mohla pochlubit nižší inflací 3,1 % oproti 4,9 % v Izraeli. V USA byla inflace zkrocena na 6,9 % za cenu zastavení růstu HDP o 0,2 %, přední světová ekonomika obsadila v konečném hodnocení 20. místo.

Bennett-Lapidově vládě se podařilo snížit zátěž koronavirového veřejného dluhu v poměru k HDP o 6,7 procentního bodu, tedy výrazněji než většině vlád v Evropě a Spojených státech.

Připravil tým zahraniční kanceláře CzechTrade Izrael.

Zdroj: www.israelinfo.co.il