Jihoafričtí maloobchodníci se ještě nevzpamatovali z loňských nepokojů

Datum: 26. 7. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Jihoafrická republika Jihoafrická republika

Mnoho podniků zůstává i rok po dramatických nepokojích stále uzavřeno.

Loni v červenci Jihoafrickou republiku ochromily masivní nepokoje, a to zejména v provinciích Kwa-Zulu Natal a Gauteng. Nepokoje původně způsobily protesty proti věznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy, ale rychle se změnily v rabování. Během asi týdne trvajících nepokojů zemřelo přes 350 lidí, tisíce byly zraněny, práci ztratilo přes 150 tisíc osob, zničeno bylo téměř 2 tisíce obchodů, ale i skladů a dalších budov. Místa zasažená ohněm častokrát ještě nejsou opravena a jejich znovuotevření se neplánuje dřív než příští rok. Stovky podniků se dosud nepodařilo obnovit. Jihoafrickou ekonomiku to výrazně negativně poznamenalo. Zatím nikdo nebyl místními úřady obviněn. Nikdo nespočítal, kolik přesně činily všechny škody.

Původní odhady mluví o zničení majetku v hodnotě několika kvadriliard randů, neboť kromě ukradeného nebo zničeného zboží všeho možného druhu byla také zdevastována celá obchodní centra, silnice a další infrastruktura, dopravní prostředky, domy a byty, poškozeny byly i čerpací stanice nebo školy. Velmi mnoho lidí přišlo víceméně přes noc o práci, kterou je při současné nezaměstnanosti velmi obtížné znovu nalézt. Největší dopad to tedy mělo na nejchudší obyvatele, kteří ale bohužel byly během nepokojů nejvíce aktivní. Získat přesná data od největších hráčů na místním trhu je ale problematické, častokrát nechtějí veřejně publikovat, o kolik peněz ve skutečnosti přišli nebo kolik peněz je stála obnova. Ani pojišťovny nezveřejnily, kolik již vyplatily a kolik jim zbývá k vyplacení peněz.

V průzkumu z loňského listopadu vyplynulo, že řadě podniků bude trvat až rok, aby se znovuotevřely, těm vypáleným v mnoha případech až dva roky. Malí podnikatelé většinou přišli o své veškeré živobytí, takže pro ně téměř není reálné znovu rozjet byznys, a to i kvůli nevyplaceným pojištění, na která nevznikl nárok. Velké společnosti pro změnu některé svoje obchody znovu neotevřely v místech, která vyhodnotily jako potenciálně riziková nebo málo zisková. Všichni Jihoafričané nicméně doufají, že se podobné nepokoje již nebudou opakovat.

Zdroj: bussinesinsider.co.za, specialprojects.news24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade JAR