Kanada plánuje opatření vůči americkým clům na hliník

Datum: 15. 9. 2020    Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary; Strojírenství - výroba strojů a techniky; Obráběné komponenty a konstrukce z kovů;     Teritoriální zaměření:  Kanada Kanada

Americký prezident Donald Trump navzdory nespokojenosti hliníkových organizací na obou stranách hranice uvalil 10procentní clo na surový hliník z Kanady. Země javorového listu v té souvislosti plánuje vlastní opatření.

O připravovaných opatřeních hovořil na pondělním zasedání vlády kanadský ministr zahraničních věcí Francois-Philippe Champagne. Zároveň jeho kolega, ministr financí Freeland, již dříve naznačila, že tento přístup způsobí zemi minimální škody.
Cla na dovoz nezpracovaného hliníku z Kanady Spojené státy odůvodnily podle § 232 zákona USA o rozšiřování obchodu. Tan mimo jiné uvádí, že dovoz představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Americký prezident také uvedl, že nové tarify jsou naprosto nezbytné a zavázal se, že využije všechny nástroje, aby upřednostnil americké pracovníky. Freeland nazvala tato cla za nepřijatelná, zvláště v době, kdy se ekonomiky všech zemí vyrovnávají s dopady COVID-19.

V seznamu potenciálních hliníkových produktů v USA se Kanada zaměřuje na:

  • Hliníkové plechovky na nápoje;
  • Předměty pro domácnost (staniol, hrnce, drátěnky);
  • Stavební materiál (hřebíky, cvočky, sponky, šrouby);
  • Spotřebiče (ledničky, pračky);
  • Produkty pro prost a rekreaci (kola, golfové hole, vybavení dětských hřišť, stativy).

Zdroj: CTV
Vypracoval tým zahrnaiční kanceláře CzechTrade v Calgary