Kanadský dolar posiluje. Cena ropy zvedá přebytek obchodu

Datum: 13. 6. 2022    Průmyslový obor: Ostatní; Energetika;     Teritoriální zaměření:  Kanada Kanada

Silné exporty a restriktivní měnová politika Kanadské centrální banky podporují stabilitu kanadského dolaru na mezinárodním trhu měn.

Podle průzkumu Reuters by měl kanadský dolar letos dohnat svůj předchozí propad vůči americkému dolaru. Pomáhá mu především vysoká cena ropy, která posiluje kanadský přebytek obchodu. Očekává se zvyšování úrokových sazeb.

Kanadský dolar na začátku letošního roku ztratil hodnotu oproti americkému dolaru. Stále však obstál lépe než většina ostatních zemí G10. Oporou je mu silná domácí ekonomika a řada měsíčních přebytků obchodu. Podle dat z počátku května dosáhla Kanada v březnu 2022 historicky nejvyšších exportů.

S nynější vyšší cenou ropy by měl přebytek obchodu i nadále poskytovat dobrou podporu pro kanadský dolar,“ uvedl Greg Anderson, jeden z lídrů BMO Capital Markets v New Yorku. „Až trh více přijme fakt, že ropa s cenou nad 100 amerických dolarů za barel není pouhým přechodným fenoménem, budeme svědky přelití části ropných amerických dolarů do dolarů kanadských."

Kanada je předním producentem ropy. Její produkce letos vzrostla o více než 40 procent kvůli sankcím západních zemí přerušujícím dodávky ropy z Ruska.

Kanadská centrální banka podruhé za rok 2022 zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu (13. dubna a dále 1. června 2022) na úroveň 1,5 procent. Investoři očekávají další zvýšení do celkové hodnoty 2,5 procent, a to do září letošního roku.

Podle Erika Nelsona, měnového stratéga Wells Fargo, kombinace přísné měnové politiky kanadské centrální banky a vysokých cen ropy značí odolnost kanadského dolaru jako měny.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters