Kolumbie má skvělou dynamiku a nejlepší vyhlídky v regionu

Datum: 2. 8. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Kolumbie Kolumbie

Agentura Moody’s zdůrazňuje sílu ekonomiky před nástupem nové vlády a vysílá tak pozitivní signál pro investory. Zároveň zdůrazňuje řadu výzev nového prezidenta Gustava Petra.

Renzo Merino, hlavní analitik Moody’s pro státní rizika, v Kolumbii na akce Inside LatAm Colombia 2022 zdůraznil, že si země od roku 2021 udržuje rating Baa2, který ji řadí nad investiční stupeň a to navzdory sociálnímu napětí, které Kolumbie zažila v loňském roce.

Analytik také uvedl, že při zohlednění důsledků pandemického šoku v roce 2020, úvěrový profil Kolumbie zůstává na úrovni Baa1 až Baa3. Lze také prý konstatovat, že Kolumbie je mezi zeměmi s ratingem Baa jednou z těch, které rostou nejvíce, což svědčí o odolnosti kolumbijské ekonomiky. Současně Merino zmínil výzvy, kterým bude muset nový prezident čelit, aby si země pozitivní rating zachovala. Především se se jedná o udržení důvěry investorů a potřeba daňové reformy.

Analytik Moody’s rovněž řekl, že Kolumbie vykazuje ekonomiku, která si zjevně povede lépe, než je průměr regionu. Bude však čelit výzvám, jako je reakce na současné problémy. V potaz je třeba vzít i střednědobé výzvy jako je především nalezení rovnováhy mezi hospodářským růstem, fiskální konsolidací a sociálními otázkami.

Dobré ekonomické vyhlídky Kolumbii predikuje také Mezinárodní měnový fond: „Kolumbijská ekonomika na konci letošního roku skončí s růstem 6,3 %, v roce 2023 poroste o 3,5 %." V celosvětovém měřítku prognózy zdůrazňují růst HDP o 3,2 % v roce 2022 a o 2,9 % v roce 2023.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: larepublica.co a portafolio.co