Konference k Africe se těšila velkému zájmu exportérů

Datum: 7. 2. 2020    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Česká republika Česká republika

Na konferenci Budoucnost českého exportu v Africe, která se dnes koná v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, dorazila zhruba stovka byznysmenů a zástupců proexportních organizací.

Řečníci se na konferenci shodli, že Afrika je v současnosti pro český vývoz velmi perspektivní cíl. „V roce 2019 vzrostl vývoz na tento kontinent meziročně o šest procent na 50,6 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Ke klíčovým oborům a příležitostem pro české firmy patří zpracování zemědělské produkce, energetika a obnovitelné zdroje, odpadové hospodářství, zdravotnictví a fintech,“ dodal.
 
Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že vývoz do Afriky ovšem i přes růst zatím představuje jen zhruba procento celkového objemu českého exportu. „Zájem firem je ale velký. Na prvním místě je zatím Jižní Afrika, kam jde 40 procent z celkového českého exportu na kontinent,“ informoval ministr Havlíček.

Sílu jihoafrického trhu potvrdil také Petr Haramul, ředitel kanceláře CzechTrade v Johannesburgu. "Loni byl rekordní rok, export do JAR dosáhl 17 miliard korun. JAR tvoří čtvrtinu HDP celého kontinentu a dokonce dvě třetiny elektřiny pro celou Afriku. Rostoucí střední vrstva v Jihoafrické republice představuje už 10 milionů lidí," uvedl Petr Haramul."