Korejský Samsung zahajuje sériovou výrobu 3nm čipů

Datum: 30. 6. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Korejská republika Korejská republika

Samsung předstihl TSMC, lídra na trhu s čipy.

Společnost Samsung Electronics uvedla, že zahájila sériovou výrobu 3nanometrových polovodičů, čímž posílila svou pozici v procesu výroby čipů a porazila svého rivala a vedoucího výrobce TSMC.

3nm čipy nové generace jsou postaveny na technologii Gate-All-Around (GAA), která podle Samsungu umožní zmenšení plochy až o 35 procent a zároveň poskytne o 30 procent vyšší výkon a o 50 procent nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícím FinFET procesem.

Samsung uvedl, že jeho první generace 3nm čipů dosahuje 16procentního zmenšení plochy, o 23 procent vyššího výkonu a o 45 procent nižší spotřeby energie. Očekává se, že pokrok v sofistikované technologii výroby čipů přinese společnosti Samsung více zákazníků, kteří hledají inovativní a výkonné polovodiče, které by umožnily rychlejší a efektivnější technologické produkty.

Největší světový výrobce paměťových čipů spolupracuje od třetího čtvrtletí loňského roku se svými partnery, včetně německé technologické firmy Siemens a americké společnosti Synopsys zabývající se křemíkovým designem, které jsou členy Samsung Advanced Foundry Ecosystem (SAFETM), aby svým zákazníkům poskytl návrh čipové infrastruktury a další služby.

TSMC, největší výrobce čipů na světě, uvedl, že zahájí sériovou výrobu 3nm čipů ve druhé polovině roku. Společnosti spolu tvrdě konkurují, aby se navzájem překonaly tím, že přinesou nejpokročilejší a nejefektivnější čipy na masový trh a získají zákazníky pro smluvní výrobu čipů.

Samsung, největší světový výrobce paměťových čipů a druhý největší slévárenský hráč, uvedl, že jeho 2nm procesní uzel je v raných fázích vývoje, s masovou výrobou plánovanou na rok 2025.

V roce 2019 Samsung představil masivní investiční plán ve výši 171 bilionů wonů (151 miliard USD) v sektorech logických čipů a slévárenství do roku 2030, protože technologický gigant usiluje o rozšíření svého vedoucího postavení za hranice paměťového byznysu.

Zatímco TSMC v současnosti dodává čipy Applu a AMD je jen otázkou času, než s nimi podepíše dohodu o poskytování rychlejších a pokročilejších čipů vedle TSMC také Samsung.

Multi-scouring je nákladově efektivnější a bezpečnější model nákupu, který snižuje riziko nabídkových šoků. Očekává se, že slévárenské podnikání společnosti Samsung letos vzroste zhruba o 40 procent ve srovnání s odhadovaným 25 procentem růstu v širším odvětví, řekl Roh. Samsung dostává více slévárenských zakázek, než dokáže zvládnout. Důležité je, jak dobře a rychle dokáže společnost uspokojit poptávku prostřednictvím dlouhodobého plánování a adekvátních investic.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News