Lotyšská vláda bude kompenzovat polovinu navýšení tarifů na dodávku tepla, elektřiny a zemního plynu

Datum: 21. 6. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Lotyšsko Lotyšsko

Lotyšsko vyčlení 350 milionů eur na podporu svých obyvatel v souvislosti s dalším očekávaným růstem cen energií v příští topné sezóně.

V příští topné sezóně bude Lotyšsko kompenzovat obyvatelům země polovinu zvýšení tarifů za dodávku tepla, elektřiny a zemního plynu, rozhodla tak vláda dne 21. června po zvážení návrhů ministerstva sociální péče.

Podle výpočtů ministerstva hospodářství mohou ceny elektřiny, zemního plynu, tepla a pevných paliv v roce 2022 vzrůst o 39 %, což ovlivní celkovou úroveň spotřebitelských cen o 3,8 procentního bodu, a zvýšení cen pohonných hmot může činit 40 %, což ovlivní celkovou úroveň spotřebitelských cen o 2,7 procentního bodu.

Domácnostem, které elektřinu využívají k vytápění, bude stát kompenzován 50 % její ceny, která přesahuje 0,160 eura za kilowatthodinu, maximálně však 0,100 eura za kilowatthodinu. Prvních 500 kilowatthodin bude muset každá domácnost zaplatit podle tarifu dodavatele elektřiny, ale spotřeba nad tuto hranici bude kompenzována.

Cena zemního plynu pro domácnosti se může v příští topné sezóně pohybovat kolem 140 eur za megawatthodinu. Výše kompenzace za zvýšení nákladů na plyn bude vypočítána na základě rozdílu mezi cenou plynu v příští topné sezóně a cenou v předchozí topné sezóně ve výši 68 eur za megawatthodinu. Orientační cenový rozdíl je 70 eur za MWh, z čehož stát uhradí 50 %.

Výše kompenzace za zvýšení nákladů na tepelnou energii bude rovněž činit 50 % z rozdílu mezi tarifem pro příští topnou sezónu a mediánem tarifu za předchozí topnou sezónu, jež činil 68 eur za MWh. Pokud bude například tarif tepla v samosprávě na příští topnou sezónu 198 eur za MWh, bude výše kompenzace činit 65 eur.

Vládní opatření na podporu obyvatel v příští topné sezóně vyjde stát přibližně na 350,2 milionu eur. Tato částka bude čerpána z pohotovostních fondů státního rozpočtu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: LETA, LSM