Mexická vláda usiluje o latinskoamerickou koordinaci při použití lithia

Datum: 10. 8. 2022    Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary;     Teritoriální zaměření:  Mexiko Mexiko, Bolívie Bolívie

Mexiko se che inspirovat v Bolívií při těžbě lithia. Surovinu Mexiko využije při výrobě baterií, systémů pro skladování energie a také elektromobilů.

Mexiko znárodnilo lithium loni v dubnu prostřednictvím změn v těžebním zákoně. Ten uvádí, že lithium je veřejně prospěšné, a proto jeho těžba a používání budou výhradní pro mexický stát a státní společnosti.

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard oznámil, že se sejde s bolivijským prezidentem Luisem Arcem, aby si vyměnili zkušenosti ohledně těžby lithia. Poznamenal také, že Bolívie je jednou ze zemí, která má největší zásoby na světě.

Mexiko usiluje o společnou koordinaci těžby lithia v celé Latinské Americe. Pokud by k této koordinaci došlo, pak Argentina, Chile, Peru, Bolívie a Mexiko by těžily více než 65 % lithia na světě. Lithium by tak bylo důležitou budoucí strategií Latinské Ameriky. Začátkem loňského května se mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na konferenci vyjádřil, že Chile a Argentina již projevily zájem o tuto spolupráci.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.

Zdroj: Bnamericas.com