Milník firmy Northvolt: první vyrobený bateriový článek v severním Švédsku

Datum: 17. 1. 2022    Průmyslový obor: Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Švédsko Švédsko

Továrna ve Skellefteå v severním Švédsku, která má konkurovat americké Tesle a asijským výrobcům lithium-iontových baterií pro elektrická vozidla, sestavila svůj první elektrický článek. Očekává se, že po dosažení plné kapacity bude závod vyrábět dostatek baterií pro napájení jednoho milionu elektrických vozidel ročně s roční výrobní kapacitou 60 gigawatthodin.

„Dnešek je pro Northvolt velkým milníkem, na jehož dosažení tým velmi tvrdě pracoval. Samozřejmě, že tento první článek je pouze začátek. V průběhu nadcházejících let očekáváme, že společnost Northvolt Ett výrazně rozšíří svou výrobní kapacitu, aby umožnila přechod Evropy k čisté energii,“ uvedl Northvolt.

Tesla má v brzké době spustit svou první továrnu v Evropě a asijští konkurenti mají významné operace v Polsku a Maďarsku – žádná evropská firma však dosud tak významný závod neprovozovala. Northvolt, jedna z předních evropských šancí na výrobu baterií, již zajistila objednávky v hodnotě 30 miliard dolarů (26,5 miliardy eur) od evropských automobilových gigantů včetně německých BMW a Volkswagen a švédského Volva, se kterým plánuje postavit druhou evropskou továrnu.

Nová továrna již zaměstnává 500 lidí a pravděpodobně bude zaměstnávat až 3000, jakmile dosáhne plné kapacity. Kromě soukromého financování těžila společnost Northvolt také z evropských půjček, protože region dohání svou kapacitu výroby elektrických vozidel. Tváří v tvář Číně, která trhu dominuje, tvořila Evropa v roce 2020 pouhá tři procenta světové výroby bateriových článků, ale jejím cílem je do konce desetiletí ovládnout 25 procent trhu, přičemž se plánuje otevření několika továren.

Významné investice typu Northvolt jsou vždy velkou příležitostí i pro dodavatele technologií a zařízení z celé Evropy, tedy i z ČR.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade se sídlem ve Švédsku s působností pro celou Skandinávii, který je vždy připravený asistovat českým exportérům na Skandinávském trhu.
S využitím zdroje: zpravodajský server The Local / AFP