Bogota už o prázdninách spouští obří projekt na sdílení kol, elektrokol a handbiků

Datum: 13. 5. 2022    Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení;     Teritoriální zaměření:  Kolumbie Kolumbie

V Bogotě se rozbíhá nový projekt sdílených kol. Spuštěn má být už v září. Bude vybudováno 300 veřejných stanic pro 3300 sdílených kol. Přitom nepůjde jen o kola mechanická a elektrická, ale i bicykly na ruční pohon či kola vybavená boxy nebo nosítky pro přepravu dětí.

Starostka Bogoty Claudia Lópezová, tajemník pro mobilitu Felipe Ramírez a ředitelka pro vládní záležitosti společnosti Tembici María Villateová provedli pilotní test stanic, které budou součástí systému sdílení jízdních kol v Bogotě. Oznámili, že do srpna by měla být v provozu polovina systému, tedy asi 1500 jízdních kol a do září by už měla být v provozu celá infrastruktura.

K dispozici bude 3300 veřejných a sdílených kol a celkem 300 veřejných stanic pro bicykly poháněné solární energií. Velikost jednotlivých stanic bude záviset na poptávce v oblasti instalace. Systém bude disponovat 1500 mechanickými, 1500 elektrickými, 150 koly na ruční pohon, 150 s boxy a 150 s nosítky pro přepravu dětí, což ženám usnadní péči o děti.

Starostka zdůraznila, že 150 handbiků je součástí systému jako inkluzivní prvek pro město: „Mnoho lidí používá jízdní kola, ale někteří jsou postižení. Mysleli jsme i na fyzické schopnosti těchto občanů."

Projekt se bude nacházet v rozšířeném centru města, na 27kilomertovém úseku, mezi čtvrtěmi Usaquén a La Candelaria. Umožní snadné napojení na systém veřejné dopravy a nabídne 20% slevy na jízdném pro obyvatele s nižšími příjmy. Pilotní stanice budou umístěny na malém náměstí na ulicích Calle 85 a Carrera 15 a v parku El Virrey.

Systém nevyžaduje investice města. Brazilská společnost Tembici bude Bogotě platit za užívání veřejného prostranství formou věcného plnění, a to nákupem, instalací a údržbou parkovacích míst pro jízdní kola po dobu sedmi let provozu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie. 

Zdroj: portafolio.co