Nedostatek lepenky nutí maloobchodníky balit objednávky chytřeji

Datum: 2. 2. 2021    Průmyslový obor: Papírenský průmysl;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Britští maloobchodníci musí nyní čelit kromě pandemie i výraznému nedostatku obalového materiálu, zejména papíru a lepenky, jenž se v těchto dnech stal téměř nedostatkovým zbožím.

Rozmach online nakupování během pandemie způsobil raketovou poptávku po kartonu, neboť spotřebitelé si v e-shopech objednávají téměř vše - od jízdního kola až po pokojové rostliny. O dokonalé bouři hovoří rovněž místní Asociace papírenského průmyslu (CPI), která uvádí, že poptávka po lepenkových krabicích sílí za normálních okolností před Vánoci, avšak hromadění zásob před termínem Brexitu tento problém ještě více zhoršilo. Covid-19 také přispěl k přepravním a personálním komplikacím, které ovlivnily daný průmysl v globálním měřítku. Závěrem CPI uklidňuje, že aktuální navýšení kapacit výroby tento tlak zmírní.  

O problémech mluví celá řada firem – od malých pivovárků, které musely odložit uvedení svého nového piva do spotřebitelského oběhu o celé tři týdny, během kterých intenzivně hledaly možnosti nákupu kartonových krabic, až po velké potravinářské řetězce jako Asda, Lidl či Coop, jenž musely dočasně přejít na plastové krabičky na vejce, což obratem vyvolalo kritiku na sociálních sítích. Všichni tak pociťují výrazné navýšení pořizovací ceny obalovin a prodlevu v jejich dodacích lhůtách, které se ze standardního jednoho týdne vyšplhaly až na tři měsíce.  

Jedna z nadnárodních obalových firem tento problém vysvětluje částečným narušením recyklačního řetězce. V době před pandemií se většina hromadných dodávek realizovala do obchodů a restaurací, obaly si pak obratem našly cestu zpět do systému prostřednictvím recyklačních firem. Dnešní výzva spočívá v tom, že karton leží v domácnostech a garážích, odkud se jen tak rychle do oběhu nevrátí.  

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Velká Británie.
Zdroj: BBC