Nedostatkové zboží v Turecku: Jízdní kolo

Datum: 9. 7. 2020    Průmyslový obor: Drobné zboží, bytové doplňky, kuchyňské potřeby, hračky, sportovní potřeby;     Teritoriální zaměření:  Turecko Turecko

V reakci na situaci s COVID-19 se v Turecku citelně zvýšila poptávka po jízdních kolech. Jejich ceny rostou vzhůru.

Obchod s jízdními koly zažíval tradičně výkyvy v poptávce, kdy největší byla v druhé půlce června. Poptávka vždy korespondovala s vysvědčením a ukončením školního roku. Značná část kol se totiž donedávna pořizovala především pro děti. Turci nebyli zvyklí tento dopravní prostředek příliš používat.
Situace se ale významně změnila po nástupu pandemie. Kvůli zvýšeným obavám o své zdraví se řada místních občanů vyhýbá MHD. Kolo je pak jednou z alternativ.
Jak poznamenává jeden z majitelů cykloservisů Doğan Kılıç: "V životě jsem nezažil vyšší prodeje kol, než za poslední dva měsíce. Je těžké to popsat; silnice byla zablokována, protože zákazníci parkovali na ulici. Až do minulého týdne v našem obchodě nebylo k hnutí. Nikdy jsme nic takového neviděli. Prodali jsme čtyřikrát více kole než v minulosti. Nemůžeme uspokojit poptávku veřejnosti. Na trhu není dostatek kol."  
Ceny kol se v posledních týdnech razantně zvýšily. Různě se pohybují i napříč trhem, kdy v maloobchodech se sportovním zbožím jsou průměrné ceny jízdních kol téměř o 30 procent vyšší než ceny na tradičním trhu, který se nenachází ve velkých nákupních centrech. 
Ceny jízdních kol se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily o 20 až 80 procent. Průměrná cena kola určeného pro děti se pohybuje mezi 400 TL (58,2 USD) až 800 TL (116,5 USD). Pro dospělé stojí jízdní kolo kolem 4 000 TL (582,6 USD). Samozřejmě cena profesionálních modelů může být i 10krát vyšší.

Blíže: https://www.hurriyetdailynews.com/bike-prices-soar-in-istanbul-amid-demand-boom-156404
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.