Největší litevský výrobce hnojiv pozastavil výrobu kvůli prudce rostoucím cenám plynu

Datum: 29. 9. 2022    Průmyslový obor: Chemický průmysl;     Teritoriální zaměření:  Litva Litva

Vysoké ceny zemního plynu si v Litvě vybírají další daň. Svou výrobu pozastavuje společnost Achema.

Největší litevský výrobce hnojiv společnost Achema se sídlem v Jonavě oznámil, že od 1. září zastavuje továrnu kvůli vysokým cenám zemního plynu, jakožto klíčové výrobní suroviny. Zachována bude zatím pouze výroba pryskyřic a technických plynů.

V současné situaci na trhu je většina západních výrobců hnojiv nucena zavřít své továrny a Achema není výjimkou. Rekordní ceny zemního plynu přímo ovlivňují výrobní náklady a ceny našich hnojiv se stávají nekonkurenceschopnými ve srovnání s produkcí amerických a ruských výrobců,“ uvedl generální ředitel společnosti Achema Ramūnas Miliauskas.

Během odstávky budou někteří zaměstnanci pokračovat v práci na zajištění údržby a ochrany zařízení, ostatní budou mít volno. Zemní plyn je hlavní surovinou pro výrobu dusíkatých hnojiv a představuje přibližně 70 procent nákladů," uvedla Achema. Továrna, která funguje na částečný výkon od podzimu 2021, je největším spotřebitelem zemního plynu v Litvě. Od září roku 2021 provozuje Achema pouze jeden ze svých dvou závodů na výrobu amonia, což znamená, že společnost funguje na třetinu své kapacity.

Generální ředitel na jaře roku 2021 uvedl, že společnost dříve prodávala asi 30 procent svých hnojiv na litevském trhu, ale letos se obchody téměř zastavily.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: LRT