Nigérie postaví plynovod do Evropy přes Maroko

Datum: 1. 7. 2022    Průmyslový obor: Nerostné suroviny a polotovary; Energetika;     Teritoriální zaměření:  Nigérie Nigérie

Nový plynovod má zásobovat Evropu zemním plynem z Nigérie.

Nigérijská vláda dala státní společnosti Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) zelenou k realizaci dohody o výstavbě plynovodu do Evropy přes Maroko. Čím dál častěji se objevují zprávy o rostoucí poptávce po afrických dodávkách energie z EU, která se snaží zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. Tento plynovod má vést plyn do 15 západoafrických zemí a přes Maroko do Španělska a dalších evropských zemí.

Až po dokončení inženýrské projektu plynovodu se bude přesně vědět, jaké náklady na plynovod skutečně budou a Nigérie otevře jednání o financování. Nigérie je členem skupiny hlavních producentů ropy OPEC a má obrovské zásoby plynu. Největší prokázané zásoby v Africe a sedmé největší na světě.

Zde se otvírá prostor i pro české společnosti, které mají s podobným typem projektů zkušenosti, jelikož tento projekt představuje obrovskou příležitost pro české exportéry.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nigérie.

Zdroj: www.today.ng