Nizozemské odbory a zaměstnavatelé dosáhli dohody o reformě trhu práce

Datum: 3. 6. 2021    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Nizozemsko Nizozemsko

Dohoda má poskytnout větší jistotu agenturním a nezávislým pracovníkům. Vládní poradní výbor SER doporučuje zrušit smlouvy na nula hodin a umožnit lidem mít možnost pracovat u stejného zaměstnavatele pouze na dobu určitou.

Nizozemsko je šťastná a prosperující země, ale existuje napětí a mnoho lidí má pocit, že ztrácejí kontrolu nad svou budoucností a životní situací, uvedl výbor SER, který se skládá z odborů, zaměstnavatelů a laických členů a radí vládě v celé řadě sociálních a ekonomických otázek. Země se zároveň ocitá na pokraji velkých změn, jako je přechod k obnovitelné energii, digitalizace a stále starší populace. Podle SER si tyto změny vyžádají u Holanďanů vysoké míry přizpůsobení.

Výbor také uvádí, že minimální mzda by měla být zvýšena v souladu s dávkami sociálního zabezpečení a mzdové stavby by měly být postaveny mimo zákon. Dále mají být personální agentury licencovány a přísně sledovány. Změny jsou nezbytné k řešení zvyšující se nerovnosti mezi skupinami obyvatel. Kabinet by měl zejména investovat do bezpečnosti pracovních míst a příjmů, silných veřejných služeb a udržitelného životního prostředí, uvádí SER.

Zdroj: www.dutchnews.nl
Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.