Od půlnoci 31.12.2022 vstupuje Chorvatsko do Schengenského prostoru a zavádí euro

Datum: 30. 12. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Chorvatsko Chorvatsko, Slovinsko Slovinsko

Nejmladší členská země Evropské unie spatří Nový rok významně proměněná.

Od 1. ledna 2023 se Chorvatsko připojí do Schengenské prostoru a na Silvestra o půlnoci se zvednou závory na hraničních přechodech a zruší hraniční kontroly. Současně se Chorvatsko jako dvacátá země připojí k Evropské měnové unii a rozloučí se s národní měnou kunou. Od prvních minut roku 2023 se hlavní chorvatskou měnou a jedinným zákonným platidlem stane euro. 

Pro české občany a podnikatele tyto změny znamenají další zjednodušení a zrychlení cestování do této země a nižší náklady na převody a směny peněz a minimalizaci kurzových rozdílů. 

Zatímco odstranění hraničních kontrol proběhne bezproblémově a jednoduše, přechod na euro přinese v prvních hodinách a dnech potíže ve fungování internetového a mobilního bankovnictví, funkčnosti bankomatů a karetních platebních terminálů.

Kunami bude možné platit až do poloviny ledna 2023, ale obchodníci by měli zákazníkům vracet drobné už jen v eurech. Až do konce roku 2023 lze vyměnit kuny za eura v každé bance, poště a pobočce FINA (Finanční agentura), a od roku 2024 v Chorvatské národní bance. 

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.