Polsko: PKN ORLEN roste. Už se chce spojit i s PGNiG.

Datum: 30. 7. 2020    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Polsko Polsko

Nově vzniklý koncern by se měl stát hlavním energetickým hráčem v Evropě.

Evropská komise schválila PKN ORLENU žádost o převzetí rafinérie LOTOS a již probíhají potřebné kroky k sloučení firem. Plány Orlenu jsou však mnohem odvážnější. Převzít by chtěla  také společnost Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) a Energa Group. S PGNiG již podepsalo smlouvu o přípravě žádosti pro Evropskou komisi týkající se právě fúze společností.
PGNiG podepsalo s PKN ORLEN smlouvu o důvěrnosti informací a musí mu tak poskytnout veškeré podklady pro zpracování žádosti pro EK a provedení auditu.
Nově vzniklý koncern by se měl stát hlavním energetickým hráčem v Evropě. Celkové roční příjmy všech zmíněných společností by mohly dosáhnout výše 200 mld. zl. Výhodou by také byl odhadovaný provozní zisk 20 mld. zl za rok a výhodnější financování bankami. 
Dá se očekávat, že se posílený ORLEN pustí do několika miliardových projektů, se kterými má již své zkušenosti. Pod tohoto silného hráče na trhu spadá mj. také český Unipetrol, kterému vybudovala technologii na výrobu polyethylenu. A nechala také postavit dvě paroplynové elektrárny v Płocku a Włocławku.
Po spojení všech společností by měla zaměstnanost koncernu činit přes 60 tis. lidí.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko, Ivo Šipl
Zdroj : https://www.wnp.pl/