Problémy největšího izraelského leteckého dopravce EL AL

Datum: 10. 7. 2020    Průmyslový obor: Letecký průmysl; Služby;     Teritoriální zaměření:  Izrael Izrael

Největší izraelský letecký dopravce El Al může být reálně znárodněn

Izraelský EL AL AIRWAYS LTD se kvůli koronavirové krizi dostal do obrovských existenčních problémů. Od počátku krize se společnost bezúspěšně pokoušela najít způsob jejího řešení. Aby překonala zdlouhavou krizi přijala správní rada společnosti v pondělí 6. července program obnovy navržený ministerstvem financí.
Podle plánu obdrží společnost El-Al velkou půjčku ve výši 250 milionů USD, z toho 75 % se státními zárukami. Dopravce navíc vydá akcie ve výši 150 milionů USD k volnému prodeji na finančních trzích. V případě, že po nich nebude na akciovém trhu poptávka od soukromých investorů, Izraelské ministerstvo financí se jménem státu zavázalo odkoupit tyto akcie. Pokud se do rukou státních struktur dostane kontrolní podíl - 61 % akcií, povede to, v podstatě, k znárodnění společnosti.
Do plánu obnovy patří i masivní úspory a redukce, těm se však intenzivně brání vlivné odbory.
Společnost EL AL byla před krizí v relativně dobré ekonomické kondici s pozitivními vyhlídkami, byla však výrazně zadlužená, zejména kvůli nákupu nových letadel Boeing 787 Dreamliner. Firmy se dotklo i uzemnění letadel Boeing 737 MAX. Její flotila patří k nejmodernějším na světě.  

Zdroj: https://www.ynet.co.il/
Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade / CzechInvest Izrael