Rakousko vede v EU v přihlašování patentů

Datum: 29. 9. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Rakousko Rakousko

Žádná jiná země Evropské unie v poslední době nezaregistrovala tolik patentů, ochranných známek a vzorů, v přepočtu na HDP, jako Rakousko. V žebříčku inovací může alpská země konkurovat Německu a Francii.

Podle zprávy Evropské komise European Innovation Scoreboard 2022 (EIS), který klasifikuje a porovnává inovační sílu členských států, patří Rakousko mezi významné inovátory a je nad průměrem EU. Absolutní špičku pak tvoří Belgie, Dánsko, Finsko, Nizozemsko a Švédsko. Pokud jde o duševní vlastnictví, Rakousko je na prvním místě. 

V přepočtu na HDP nezaregistrovala žádná jiná země v EU v poslední době tolik patentů, ochranných známek a vzorů jako Rakousko
, uvádí v tiskové zprávě rakouský Patentový úřad. Rakousko tak zvítězilo v jednom z dvanácti dílčích žebříčků EIS. V podoblasti „digitalizace“ vede Nizozemsko.

Skutečnost, že Rakousko je se svými vynálezci na prvním místě v kategorii duševního vlastnictví v evropském hodnocení inovací, je vynikajícím úspěchem,“ uvedla ministryně pro inovace a technologie Leonore Gewessler (Zelení). Ukazuje to neúnavného vynalézavého ducha lidí v Rakousku. A ukazuje to, že rakouské financování výzkumu funguje."


Rakousko získalo v žebříčku inovací 124 bodů. Z hlediska obratu z exportu středních a špičkových technologiích to bylo 101 bodů, ale jen 60 bodů za obrat z exportu služeb náročných na znalosti.


V celkovém srovnání se na podobné úrovni, jako Rakousko, pohybuje Německo a Francie a také Kypr, Irsko a Lucembursko. Za nimi je skupina mírných inovátorů: Inovativní síla Česka, Estonska, Řecka, Itálie, Litvy, Malty, Portugalska, Slovinska a Španělska je slabě pod průměrem EU. Hluboko pod tímto průměrem jsou pak rozvíjející se inovátoři Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.


Mezi světové lídry patří Jižní Korea, Kanada, USA a Austrálie, následuje EU, hned za ní jsou Japonsko a Čína.

Zdroj: Kleine Zeitung

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko