Ratifikace nové obchodní dohody mezi USMCA ze strany USA se pravděpodobně opozdí

Datum: 26. 9. 2019    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Kanada Kanada, Spojené státy americké Spojené státy americké, Mexiko Mexiko

USMCA, nová obchodní dohoda mezi Mexikem, USA a Kanadou, jež má nahradit stávající dohodu NAFTA, byla mexickou legislativou již ratifikována. Ze strany USA se však ratifikace dohody z důvodu vyšetřování a možného impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě výrazně opozdí.

Richard Neal, americký poslanec Demokratické strany, jež vede vyjednávání ohledně přijetí dohody USMCA, sdělil, že nedovolí, aby impeachment ratifikaci obchodní dohody ovlivnil. Faktem ale je, že pravděpodobnost ratifikace je za současné situace spíše malá. Důležité tak nyní je uchránit platnost současné vzájemné obchodní dohody NAFTA. Ačkoliv dle průzkumu společnosti TMF Group, jež byl realizován s 1 500 podnikateli z Mexika, Kanady i USA, věří v pozitivní dopady nové dohody nejvíce Mexičané, situace, kdy by se země ocitly bez jakékoliv obchodní dohody, by negativně ovlivnila ekonomiku všech stran. 
Nárůst vzájemného obchodu díky nové obchodní dohodě očekává 88 % Mexičanů, 60 % Kanaďanů a „jen“ 56 % Američanů. Díky nové obchodní dohodě se očekává větší důvěra investorů a tak posílení zahraničních investic v Mexiku. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Universal