Riga je 37. nejatraktivnější město v Evropě pro investice

Datum: 21. 6. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Lotyšsko Lotyšsko

Riga zvyšuje svou atraktivitu pro investory vysokou úrovní technologického rozvoje, vzdělanosti a silnou online ekonomikou.

Podle výsledků průzkumu EY Attractiveness Survey Europe, který provedla auditorská společnost EY (dříve Ernst&Young), je Riga letos na 37. místě v žebříčku investičně nejatraktivnějších evropských měst na příští tři roky.

Riga sdílí toto místo se Ženevou a Turínem, ale předstihuje taková města jako Glasgow, Valencie a Stuttgart.

Partner EY v Pobaltí Guntars Krols zdůrazňuje, že tento výsledek je rozhodně třeba považovat za dobrý. V Evropě je mnoho ekonomicky silných měst a Riga úspěšně konkuruje středně velkým městům.

Krols poznamenává, že Riga a Lotyšsko nejsou samy o sobě příliš velkým trhem, jako jsou například Varšava a Polsko. Rigu dělají atraktivní i další faktory - vysoká úroveň technologického rozvoje a silná online ekonomika, vzdělané lidé, dynamické kulturní a sociální prostředí, a což je obzvláště důležité, pohodlné spojení s ostatními zeměmi regionu a zbytkem Evropy.

Krols dále poznamenává, že atraktivitu Rigy jako budoucí investiční destinace by mohla negativně ovlivnit řada faktorů, jako je geopolitická situace, inflace a vysoké životní náklady, politická nestabilita na národní úrovni, volatilita daňové politiky a pokles počtu obyvatel. Některé z těchto faktorů však nejsou jedinečné – jak geopolitické napětí, tak inflace ovlivňují investiční klima v regionu jako celku.

Vilnius je v žebříčku na 32. místě a Tallinn nepatří mezi 40 nejlepších měst na seznamu.

Investičně nejatraktivnějšími městy v Evropě jsou letos Londýn, Paříž a Frankfurt, které se také loni dostaly mezi pět nejlepších.

Mezi severskými zeměmi je Stockholm na 12. místě, Kodaň na 14. místě. Mezi zeměmi střední Evropy je Varšava na 16. místě, Praha na 20. místě.

Průzkum EY Attractiveness Survey Europe se provádí každoročně a shromažďuje jak kvantitativní data o investičních projektech získaná sledováním více než 10 000 zpravodajských zdrojů, tak výsledky průzkumu mezi více než 500 osobami s rozhodovací pravomocí v oblasti mezinárodních investic.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko s působností pro celé Pobaltí.
Zdroj: LETA