Rostoucí úrokové sazby začínají tlumit francouzskou ekonomiku

Datum: 22. 5. 2023    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Francie Francie

Zpřísňování měnové politiky bude mít stále viditelnější dopad na francouzskou ekonomiku. Zatímco sektor nemovitostí již nyní strádá, očekává se, že zvýšení nákladů na úvěry brzy zatíží podniky a domácnosti.

Evropská centrální banka od loňského července zvýšila sedmkrát své úrokové sazby, aby omezila prudký růst inflace v eurozóně a ukončila tak dlouhý cyklus uvolněných peněz. Důsledky pro francouzskou ekonomiku jsou však zatím poměrně omezené.

Některé dopady jsou již patrné. Současná politika vedla k posílení eura vůči dolaru, což snižuje cenu dovozu. Pro spořitele se zase úroková sazba na vkladní knížce Livret A vyšplhala na 3 %.

Nemovitosti byly silně zasaženy růstem nákladů na úvěry. Přímým důsledkem zvýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení (z průměrných 1,12 % v lednu 2022, na 2,56 % v březnu 2023) byl pokles transakcí s nemovitostmi. Podle některých ekonomů došlo k normalizaci poptávky, sazby úvěrů na nemovitosti nadále rostou a mohly by se rychle přiblížit průměrné hodnotě 4 %.

V této souvislosti bude pro podniky mnohem obtížnější zvyšovat ceny. Dopad zvýšení sazeb by nicméně mohl zmírnit nadcházející pokles inflace, domnívá se expert.

Dynamika ekonomické aktivity se zpomalí, HDP v roce 2023 a 2024 vzroste o 0,6 %. Do poloviny roku 2024 bychom neměli očekávat čtvrtletní růst vyšší než 0,1 nebo 0,2 %. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.

Zdroj: lesechos.fr