Rumunská vláda navrhuje 6 miliard eur z veřejného rozpočtu do jaderné energetiky

Datum: 28. 12. 2022    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Rumunsko Rumunsko

Rumunská vláda 19. prosince schválila návrh zákona, který stanoví podmínky veřejné podpory poskytnuté na projekt dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Cernavoda za 6 miliard eur.

Stát poskytne plné záruky za financování nasmlouvané projektovou společností EnergoNuclear a také garantuje určitou cenu za vyrobenou elektřinu v rámci smlouvy o rozdílu (CfD. Vláda se bude snažit získat povolení Evropské unie kvalifikovat obě opatření jako mimorozpočtové operace – pokud to však nebude možné, začlení související opatření do rozpočtu vládního sektoru.

Průběžné investiční rozhodnutí by mělo být přijato do 30. května 2023 a konečné rozhodnutí do 31. května 2025. Oba termíny však lze prodloužit. Třetí reaktor bude dokončen v roce 2030 a čtvrtý v roce 2031.


Projekt má tři fáze: přípravná fáze (24 měsíců) pro aktualizaci konkrétní dokumentace pro zahájení projektu; přípravné práce (30 měsíců) pro získání financování, schválení a odsouhlasení vhodné smluvní architektury pro realizaci projektu; a etapa výstavby (2026-2030/2031).

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider