Ruské firmy nezastavil lockdown, ani QR-kód! V Moskvě se konal tradiční mezinárodní veletrh Metal-Expo a české firmy s CzechTrade byly u toho

Datum: 16. 11. 2021    Průmyslový obor: Hutní výroba; Slévárenství a kovárenství; Obráběné komponenty a konstrukce z kovů;     Teritoriální zaměření:  Rusko Rusko

V dnech 11.-13. listopadu se české firmy prezentovaly v rámci národní expozice, kterou organizovala zahraniční kancelář CzechTrade v Moskvě.

V průběhů tří listopadových dnů se v Moskvě konala jedna z největších profilových akcí z oborů metalurgie a strojírenství - mezinárodní veletrh Metal-Expo 2021. Letošní 27. ročník se bezesporu zapíše do historie jako jeden z nejflexibilnějších. Důvodů bylo hned několik. Veletrh musel kvůli záložním lůžkům pro boj s koronavirem stěhovat z rodného výstaviště na VDNCH blíže k centru Moskvy na výstaviště Expocentr. Během října, kdy finišovaly přípravy na veletrh, padlo rozhodnutí, že Metal-Expo se odehraje v režimu COVID-free, což pro zahraniční účastníky a návštěvníky znamenalo registraci na akci prostřednictvím zvláštní aplikace s nahráním negativních PCR-testů, které bylo třeba získat v místních klinikách. A jako třešnička na dortu přišlo dne 28. října oznámení, že se kvůli celostátnímu lockdownu termín konání výstavy o několik dnů posouvá z 9.-12.11. na 11.-13. listopadu.

Na společném stánku českých firem pod hlavičkou CzechTrade se prezentovaly celkem tři společnosti – ŽĎAS, SIGMA PUMPY HRANICE a TACHTECH. Velmi potěšující zprávou je, že se zástupci všech českých firem shodli na tom, že obávání z menší návštěvnosti veletrhu kvůli pandemii, posunutí terminu konaní nebo nutnosti prokázání QR-kódu se rozhodně nenaplnily. Uličky byly po celou dobu konání veletrhu zaplněné odbornou veřejností, která se na tento veletrh tradičně sjíždí nejen z Ruska, ale i z okolních států, aby využila možnosti přímého kontaktu mezi dodavateli a odběrateli detailně projednat možnosti, perspektivy a modely spolupráce.

Na veletrhu bylo zastoupeno přes 450 oborových společností, všichni významní hráči na trhu. Z ruských společností to byly třeba Магнитогорский металлургический комбинат, Трубная Металлургическая Компания, Северсталь, Объединенная металлургическая компания, Новолипецкий металлургический комбинат a mnoho dalších. Ze zahraničních firem stojí za zmínku ArcelorMittal, Marcegaglia, Danieli, SMS group nebo TENOVA. Celkově se na na stáncích výstavy pohybovalo přes 20 tisíc návštěvníků a vystavovatelé přijeli z 25 zemí.

Vzhledem ke kladnému hodnocením a bezesporu přínosným výsledkům veletrhu Metal-Expo 2021 ruská kancelář CzechTrade v Moskvě již zařadila další ročník výstavy mezi své priority a opět nabídne českým firmám účast formou společné expozice. Následující ročník veletrhu Metal-Expo je naplánovaný na 8.-11. listopadu 2022. V případě zájmu o účast a bližší informace nás kontaktujte na moscow@czechtrade.cz.

Zpracoval kolektiv zahraniční kancléře CzechTrade Rusko se sídlem v Moskvě.