Rusko a Egypt se dohodly na používání národních měn ve vzájemném obchodě

Datum: 18. 9. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Egypt Egypt

Rusko zavádí s Egyptem podobný mechanismus vypořádání obchodů v místní měně jako při své obchodní výměně s Čínou.

Moskva používá mechanismus vypořádání v místních měnách při obchodní výměně mezi Ruskem a Egyptem. V rozhovoru to uvedl ruský velvyslanec v Káhiře Borisenko. Zároveň vysvětlil, že Rusko používá podobný mechanismus vypořádání v místní měně při své obchodní výměně s Čínou – ruský rubl a čínský jüan – v rámci ruského systému pro přenos finančních zpráv (SPFS).

Rusko zavedlo ruský systém SPFS jako alternativu k mezinárodnímu systému zasílání zpráv SWIFT poté, co byly hlavní ruské banky odstraněny ze systému SWIFT v důsledku západních sankcí proti Moskvě po začátku konfliktu na Ukrajině.

Rusko se pokouší rozšířit počet zemí, které umožňují provádět zahraniční platby prostřednictvím svých platebních karet Mir, které byly poprvé vydány v roce 2014 poté, co americké platební firmy Visa Inc a Mastercard zastavily operace v Rusku. Už řada zemí schválila používání karet Mir, třeba Turecko, Kuba, Jižní Korea nebo Vietnam.

Podle Borisenka Rusko spolupracuje s egyptskou centrální bankou na brzkém schválení používání bankovních karet Mir při platbách v Egyptě. Schválení procesu zvýší počet ruských turistů v zemi, dodal velvyslanec.

Zdroj: Al Ahram Online
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.