SAE plánují 33 nových stavebních projektů v Dubaji, Abú Zabí a severních emirátech

Datum: 24. 3. 2023    Průmyslový obor: Stavebnictví a stavební materiály; Investice;     Teritoriální zaměření:  Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty i po EXPU zažívají stavební boom, a to navzdory očekávání, že se lokální realitní trh po světové výstavbě propadne do recese. Opak je pravdou.

Přestože stavební boom ve Spojených arabských emirátech od té doby zažil několik zakolísání, v současnosti je zase v plné kondici. Stavební sektor – ať už bytová, nebo komerční výstavba – hraje především v Dubaji velmi významnou roli, když zde tvoří kolem 15 procent HDP. Do značné míry byl význam tohoto sektoru v poslední době spojován s rozvojem infrastruktury při pořádání světové výstavy Expo, která v Dubaji skončila přesně před rokem. Pak se všeobecně očekávalo ochlazení místního trhu, které však nepřišlo. Naopak cena nemovitostí meziročně skokově narostla o vyšší desítky procent. Nárůst cen nemovitostí do značné míry kopíruje i nárůst nájmů.

Mezi nejzajímavější aktuální projekty tak můžeme zařadit:

Danah Bay, Ras Al Khaimah: Dubai Investments, diverzifikovaná společnost, v níž má podíl dubajský státní investiční fond Investment Corporation, zahájila výstavbu rezidenčního komplexu v Ras Al Khaimah v hodnotě 1 mld. dirham (272 mil. dolarů). Danah Bay na ostrově Al Marjan bude mít 337 jednotek, včetně 209 vil a 128 bytů, uvedla společnost Dubai Investments ve svém prohlášení. Jeho součástí bude také čtyřhvězdičkový hotel s 300 pokoji.

Kreativní zóna Al Quoz, Dubaj: Tato oblast Dubaje se má proměnit v jedno z největších kreativních center na světě. Plánům, které vypracoval dubajský magistrát, dala zelenou šejka Latifa bint Mohammed, předsedkyně dubajského úřadu pro kulturu a umění a členka dubajské rady.

Solární park Mohammeda bin Rašída: Ke konci října měl výrobní kapacitu 1827 megawattů a do roku 2030 má mít zařízení v dubajské poušti celkovou kapacitu 5000 MW. Jedná se o největší solární park na světě s celkovými investicemi ve výši přibližně 50 mld. dirhamů.

Dubai Islands: Areál, který se dříve jmenoval Deira Islands, byl společností Nakheel přejmenován na Dubai Islands. Developer uvedl, že nová vize definuje koncept bydlení na nábřeží. Projekt se bude skládat z pěti ostrovů o rozloze 17 km² a bude mít více než 20 km pláží, několik parků a otevřených prostranství a prémiová golfová hřiště s výhledem na Arabský záliv.

V souvislosti s vyšší poptávkou ze strany kupujících ohlásili nové projekty i další developeři, včetně šardžajských společností Arada, Sobha Realty, Aldar Properties, Deyaar a Damac Properties.

Díky stavebnímu boomu v SAE se zástupci zahraniční kanceláře CzechTrade rozhodli uspořádat společný stánek pro české společnosti na veletrhu THE BIG 5který je největším stavebním veletrhem v oblasti Blízkého východu. České firmy tak dostanou možnost se na veletrhu prezentovat za zvýhodněných finančních podmínek. Navíc českou účast podpoříme akvizicí relevantních partnerů. Kromě veletrhu THE BIG 5 chystáme pro maximálně dvě české společnosti stánek na veletrhu Oman Home & Building Expo https://www.omanhome-building.com/ 

V případě Vašeho zájmu neváhejte kontaktovat pracovníky zahraniční kanceláře CzechTrade SAE.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.

Zdroj: The National