Saúdská Arábie prodlužuje splatnost pomoci Egyptu

Datum: 1. 12. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Egypt Egypt

Saúdská Arábie odsouhlasila prodloužení splatnosti balíčku pomoci Egyptu za pět miliard dolarů z března letošního roku. Cílem tohoto kroku bylo posílit nedávnou dohodu Egypta s Mezinárodním měnovým fondem.

Státní Saúdská tisková agentura uvedla, že prodloužení umožní Egyptu otevřít nové finanční kanály s regionálními a mezinárodními organizacemi a pomůže dokončit předběžnou dohodu ve výši 3 miliard dolarů, kterou země dosáhla s MMF v říjnu. Saúdská Arábie neposkytla další podrobnosti o podmínkách prodloužení dohody. Egyptskou ekonomiku těžce zasáhla pandemie koronaviru a válka na Ukrajině. Egypt je největším světovým dovozcem pšenice, z nichž většina pochází z Ruska a Ukrajiny. V důsledku války se Egypt usilovně snaží bojovat s rostoucí inflací, která v říjnu dosáhla vrcholu přes 16 %. 

Egyptská dohoda na expertní úrovni s MMF má trvat 46 měsíců a jejím cílem je řešit egyptský inflační problém a restrukturalizovat egyptskou ekonomiku. Podmínky předběžné dohody znamenaly, že egyptská vláda zavedla řadu okamžitých ekonomických reforem, včetně zvýšení klíčových úrokových sazeb a posunu směrem k flexibilnímu směnnému kurzu. Egypt obdržel v roce 2016 od MMF nouzovou pomoc 12 miliard dolarů, když se vláda prezidenta Abdel-Fattah El-Sisiho pustila do ambiciózního reformního programu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.

Zdroj: Al Ahram Online