Slovinsko nadobro končí s uhlím

Datum: 29. 9. 2021    Průmyslový obor: Energetika;     Teritoriální zaměření:  Chorvatsko Chorvatsko, Slovinsko Slovinsko

Země plánuje ukončit využívání uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2033, kdy dojde v jediné tepelné elektrárně na uhlí TE Šoštanj k nahrazení uhlí zemním plynem.

Oznámil to slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec při návštěvě státní energetické společnosti HSE a její poslední slovinské tepelné elektrárny spalující uhlí Šoštanj a posledního uhelného dolu v provozu ve Velenje.

Jak elektrárna, tak uhelný důl jsou dlouhodobě ztrátové. Jen ztráta TE Šoštanj v roce 2019 činila 250 mil. EUR. Celý region Šaleška dolina je však velmi závislý na exploataci uhlí, která zaměstnává tisíce lidí.

"Rok 2033 pro odstoupení Slovinska od uhlí je optimální termín, do kterého snadno zajistíme dostatek finančních prostředků pro restrukturalizaci regionu. Od Evropské komise v první fázi můžeme obdržet 240 milionů eur a využít je v různých programech," řekl ministr Jernej Vrtovec. Při tom zdůraznil, že se vláda postará o lidi a pomůže regionu, aby se spolu se vzdělávacím systémem restrukturalizoval a aby společně vytvořili pět tisíc nových pracovních míst. Strategie by měla být vládou schválena 1. října 2021. 

"Zásadní potíží je finanční situace elektrárny TE Šoštanj, která v případě, že stát nepodnikne žádná opatření, příští rok skončí v konkursu. Proto se budeme snažit, aby opouštění uhlí bylo kontrolovaným procesem," upozornil Vrtovec.  Podle ministra při hledání definitivního řešení je třeba vést otevřený dialog s Evropskou komisí k restrukturalizaci skupiny HSE. Pokud by Slovinsku bylo schváleno poskytnutí pomoci TE Soštanj, tak se takové opatření muselo realiovat nejpozději do roku 2025.

Zdroj: Posel danes
Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko a Slovinsko