Slovinsko prožívá strmý pokles hospodářské aktivity

Datum: 25. 6. 2020    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Chorvatsko Chorvatsko, Slovinsko Slovinsko

Předpovědi pro tento rok mluví o poklesu HDP o 7,6 %.

Lublaň - Pokud už nedojde k dalšímu omezování podnikatelských aktivit, tak slovinský Úřad pro makroekonomické analýzy a rozvoj (Umar) předvídá, že v letošním roce kvůli následkům nákazy COVID-19 dojde k poklesu HDP o 7,6 procenta a následně v roce 2021 k růstu o 4,5 %. Experti upozorňují na nestabilitu a nepředvídatelnost dalšího vývoje epidemiologické situace a neočekávají, že by se úroveň hospodářské aktivity už v příštím roce mohla vrátit na předkrizovou úroveň.

Dále Umar ve své předpovědi očekává významný nárust nezaměstnanosti z loňských 1,7 procenta na 9,8 procenta v letošním roce a 10,5 v roce příštím. K otočení trendu by by podle slovinských expertů mělo dojít až v druhé polovině roku 2021.

Největší pokles přidané hodnoty se má manifestovat v cestovním ruchu a pohostinství, reakreačních, sportovních a osobních službách a v dopravě. Daleko menší, ale přesto významný dopad bude mít krize na zpracovatelský průmysl.

Další záporná čísla Umar předvídá pro zahraniční obchod a očekává pokles exportu o 15,9 procent a pokles dovozu o 16,2 procenta.

Největší očekávaný pokles bude v oboerch stravování, rekreace, sportu, kultuře, ubytování a dopravě. Pokles ve zpracovatelském průmyslu bude sice mírnější, ale také významný.

Jediná položka pro kterou experti očekávají růst je spotřeba státu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Záhřeb.
Zdroj: Delo