Směnný kurz amerického dolaru v Egyptě překonal 23 liber

Datum: 31. 10. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Egypt Egypt

Dvouciferný pokles egyptské libry začal krátce poté, co Egyptská centrální banka oznámila, že přijímá pružnější režim směnného kurzu.

Směnný kurz amerického dolaru zaznamenal růst o 3,15 libry na konci transakcí 27.10.22 u hlavních egyptských bank. V egyptské bance Gulf Bank se cena dolaru obchodovala za 23,10 libry za nákup a 23,20 libry za prodej. V egyptské národní bance zaznamenala cena dolaru 22,85 libry za nákup a 22,95 za prodej. V Banque Misr a Commercial International Bank byl směnný kurz 22,90 libry za nákup a 23,00 za prodej.

Dvouciferný pokles egyptské libry začal krátce poté, co Egyptská centrální banka oznámila, že přijímá pružnější režim směnného kurzu jako jednu z řady nových měnových politik. Ve svém rozhodnutí z 27.10.22 centrální banka zvýšila klíčové úrokové sazby na neplánovaném zasedání o dvě procenta a uvedla, že do prosince letošního roku postupně zruší akreditivy pro financování dovozu. O dva dny dříve guvernér egyptské centrální banky Hassan Abdalla uvedl, že banka pracuje na nastavení indexu pro egyptskou libru, který bude navázán na koš zlata a dalších měn nejen americký dolar.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Egypt.
Zdroj: Al Ahram Online