Spojenému království v létě hrozí recese

Datum: 19. 4. 2022    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Inflace omezí kupní sílu britských spotřebitelů, přičemž problémem jsou zejména náklady na energie.

Podle prognostiků roste riziko, že britská ekonomika upadne do letní recese kvůli rekordnímu snížení reálných příjmů domácností od poloviny 50. let minulého století. Důvodem je rostoucí inflace, která omezuje kupní sílu spotřebitelů.

Ekonomové upozorňují, že dvojí úder pomalého růstu po ukončení posledního covidového lockdownu a rostoucí životní náklady reagující na ruskou invazi na Ukrajinu by mohl vyústit v pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích, což odpovídá definici recese.

Po slabším než očekávaném únorovém růstu a s mírou inflace, která minulý měsíc dosáhla nejvyšších hodnot od roku 1992, se prognostici shodují, že HDP Spojeného království nyní v prvním čtvrtletí roku 2022 poroste přibližně o jedno procento. Ve druhém čtvrtletí by mohl již být růst záporný.

James Smith, ekonom nizozemské banky ING, uvedl, že ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně poklesne. Banka předpovídá pokles o 0,3 % za tři měsíce do konce června a následný růst maximálně o pouhých 0,2 % ve třetím čtvrtletí.

Bude to blízko technické recesi. I když se jí vyhneme, stále uvidíme jen poměrně nevýrazná růstová čísla," uvedl Smith a dodává: „Pokud lidé utrácejí více peněz za energie, dalo by se očekávat, že se objem tržeb u některých nepotřebných položek sníží. To je to, co budeme sledovat.".

Očekává se, že údaje Národního statistického úřadu, které budou zveřejněny 22. dubna, ukáží pokles maloobchodních tržeb v březnu. Ten by měl jasně potvrdit obavy lídrů v maloobchodním sektoru, kteří již delší dobu varují před výrazným propadem prodejů spojeným s dramaticky rostoucími životními náklady.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království. 
Zdroj: The Guardian