Turecká vláda představila nový ekonomický plán země

Datum: 1. 10. 2019    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Turecko Turecko

Turecká vláda jménem svého ministra financí Berata Albayraka představila nový ekonomický plán země, který si klade za cíl snížení inflace a stabilní ekonomický růst.

Nově představený plán je ve srovnání s loňským více ambiciózní. Hlavním makroekonomickým problémem současného Turecka je jeho vysoká inflace, která se loni krátkododobě přehoupla přes hranici 25 %. Díky zvýšení základních úrokových sazeb centrální bankou se však postupně snižuje. Cíl vlády je tak dostat inflaci pod 5 %; a to do roku 2022.
Turecká vláda pak chce ekonomickými pobídkami snížit místní nezaměstnanost tak, že by každoročně měla ekonomika vytvořit 1,066 mil nových pracovních míst. Nezaměstanst v Turecku by měla spadnout na jednociferná čísla rovněž do roku 2022.
Dalším významným krokem je zaměření se na rozpočtovou stabilitu, kdy by deficit veřejných financí neměl v následujících 4 letech přesáhnout 2,9 %, zatímco růst HDP vláda od roku 2020 předpokládá na 5 %. Letos by podle místní vlády mělo turecké HDP růst o 0,5 %.

Blíže: https://www.dailysabah.com/economy/2019/09/30/albayrak-unveils-turkeys-new-economic-program-envisaging-lower-inflation-rising-economic-growth
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Istanbul.