V Británii dojde k růstu minimální mzdy

Datum: 1. 11. 2021    Průmyslový obor: Ostatní;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Ve Spojeném království se zvýší minimální mzda o 6,6 procent na £9,50 za hodinu. Cílem tohoto navýšení je zmírnit dopady neustále rostoucích životních nákladů.

Nízko placení pracovníci ve Spojeném království dostanou od dubna 2022 zvýšení platů o 6,6 procent. Britská vláda se tak snaží zmírnit dopady rostoucích životních nákladů. Vládní představitelé oznámili zvýšení mezd pro všechny pracovníky ve věku 23 a více let, z £8,91 na £9,50 za hodinu. Vláda také oznámila zvýšení minimální mzdy pro pracovníky ve věku 21 až 22 let z £8,36 na £9,18 za hodinu, zatímco sazba za učně se zvýší ze £4,30 na £4,81 za hodinu.

Již v září 2019 se současná britská vláda zavázala zvýšit minimální mzdu směrem k novému cíli, kterým je přibližně £10,50 za hodinu. Takováto částka by představovala jednu z nejvyšších mezd mezi rozvinutými zeměmi.

Někteří opoziční poslanci však namítají, že velkou část zvýšení mezd pohltí právě neustálé zvyšování daní, škrty v sociální oblasti a rychle rostoucí účty za energie. Prudce rostou i ceny pohonných hmot, přičemž růst cen benzínu dosahuje v posledních týdnech svého historického maxima. Nelze ovšem opomenout ani na růst inflace, která by měla začátkem příštího roku dosáhnout pravděpodobně úrovně až 5 procent.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království & Irsko.
Zdroj: Financial Times