V Srbsku se opět vyrábí železniční vagóny

Datum: 13. 12. 2022    Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení;     Teritoriální zaměření:  Srbsko Srbsko

Továrna na železniční vozy Goša (FŠV Goša) ve městě Smederevska Palanka vyprojektovala a začala s výrobou nového železničního vagónu určeného k převozu kontejnerů. Zmíněný typ vagónu se v Srbsku vyrábí poprvé a dle vyjádření výrobce patří k nejžádanějším nákladním vagónům na světě.

„Jedná se o produkci intermodulárního vagónu SGNSS. Po pečlivé analýze trhu jsme se rozhodli soustředit na výrobu tohoto typu, neboť po tomto vagónu evidujeme poptávku jak v Evropě, tak i na domácím trhu. V převozu kontejnerů vidíme budoucnost železniční dopravy," uvedl Svetozar Bugarin, generální ředitel firmy FŽV Želvoz, jež je poslední 3 roky vlastníkem továrny FŠV Goša.

V továrně FŠV Goša byla výroba železničních vagónů obnovena po pěti letech od chvíle, kdy podnik vyhlásil bankrot. V té době byla vlastníkem slovenská firma ŽOS Trnava. Po několikaměsíčních stávkách, kdy vedení společnosti nebylo schopné svým zaměstnancům vyplácet mzdy, následoval prodej továrny firmě Želvoz.

Jak uvádí Svetozar Bugarin, v procesu vývoje a výroby nového typu vagónu byly zapojeny pouze srbské společnosti. Jedinou výjimku tvoří společnost, která prováděla konečnou certifikaci samotného vagónu. Jeho výhodou je i skutečnost, že může být modifikován na transport chladicích kontejnerů, které během přepravy vyžadují přísun elektrické energie. V současně době továrna vyrobí měsíčně pět až deset vagóny, nicméně v blízké budoucnosti očekávají nárůst až na čtyřnásobek. 

Zdroj: rs.n1info.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.