V zóně volného obchodu v čínském Hainanu raketově roste dovozu zdravotnických prostředků. Meziročně o 1500 procent

Datum: 29. 3. 2022    Průmyslový obor: Zdravotnická technika;     Teritoriální zaměření:  Čína Čína

Preferenční politiky a institucionální inovace posílily dovoz licencovaných léků a zdravotnických prostředků v čínské provincii Hainan a proměnily mezinárodní pilotní zónu lékařské turistiky Boao Lecheng na klíčový kanál, kterým jsou inovativní lékařské produkty uváděny do Číny, uvedly místní úřady.

Hodnota dovozu licencovaných léků a vybavení v celních skladech zóny přesáhla v prvních dvou měsících roku 85 milionů juanů (13,3 milionu dolarů), což je meziroční nárůst o 110 procent. Množství dovezených licencovaných lékařských přístrojů a vybavení meziročně vzrostlo o 1500 procent, zatímco dovoz licencovaných léků vykázal působivý růst o 76 procent. Roční dovozní záznamy této zóny pro takové licencované produkty zůstaly kolem 171 milionů juanů v roce 2020 a 271 milionů juanů v roce 2021.

Pilotní zóna, která se nachází na východním pobřeží ostrova Hainan, byla založena na podporu zavádění mezinárodních podniků a služeb souvisejících se zdravotní turistikou, jako je licencovaná lékařská péče, prevence a léčba rakoviny, management zdravotní péče, rehabilitace a medicína proti stárnutí. 
Těží z preferenčních politik, které umožňují dovoz léků, zdravotnických prostředků a technologií, které dosud nejsou schváleny nejvyšší zdravotnickou autoritou v Číně. V pilotní zóně v současnosti působí přibližně 20 institucí, které si podle správců vybudovaly úzké vztahy se všemi předními světovými farmaceutickými podniky.

„K dnešnímu dni pilotní zóna zavedla přes 200 inovativních léků a zdravotnických prostředků ze zámoří, které poskytují včasnou pomoc čínským pacientům. Kromě farmaceutických výrobců s inovativními léky pro konvenční pacienty mají zámořští výrobci více než 100 populárních značek lékařských estetických produktů, kteří požádali o vstup do zóny, protože vidí obrovskou poptávku po kosmetických produktech na čínském trhu," řekl Lyu Hui, úředník správy pilotní zóny.


Před vypuknutím COVID-19 odcházelo ročně do zahraničí za lékařem 600 000 Číňanů. Z toho 20 procent hledalo služby lékařské estetiky. 
Hainan vynakládá značné úsilí na integraci lékařské spotřeby s cestovním ruchem, přičemž zdravotnictví je podle provinční vlády navrženo jako prioritní odvětví v přístavu volného obchodu Hainan.

Hlavní plán vydaný v roce 2020 ústřední vládou předpokládá, že se celý ostrov Hainan, který je 32krát větší než Hongkong, do poloviny tohoto století promění v celosvětově vlivný přístav volného obchodu na vysoké úrovni.


Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj).

Zdroj: China Daily