Ve Velké Británii rostou prodeje elektromobilů. Každý pátý nový vůz je poháněný elektřinou

Datum: 18. 8. 2022    Průmyslový obor: Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Velká Británie Velká Británie

Ve Velké Británii roste počet elektromobilů. Více než pětina registrací v první polovině roku 2022 byla tvořena právě elektromobily.

Britská instituce The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) oznámila, že 14,4 procent dosavadních letošních registrací připadá na čistě bateriové elektromobily (BEV), přičemž plug-in hybridní vozidla (PHEV) tvoří 6,4 procenta britského trhu.

Na celkovém trhu s automobily, který se snížil o téměř 12 procent, zaznamenal prodej vozidel BEV největší nárůst ze všech typů paliv - za prvních šest měsíců bylo registrováno o 56 procent více vozidel, než tomu bylo za stejné období v loňském roce.

Je to známka toho, jak rychle si Britové osvojují elektromobily, a to i přes extrémně složitou situaci na trhu, který stále trpí dopady brexitu, pandemie, nedostatku mikročipů i konfliktu na Ukrajině. SMMT oznámila, že v červnu 2022 se prodeje nových automobilů propadly o 24 procent na pouhých 140 958 kusů. Z dat vyplývá, že se jedná o nejhorší červnové prodeje od roku 1996.

Mike Hawes, výkonný ředitel SMMT, situaci komentuje: „Nedostatek polovodičů dusí trh s novými automobily ještě více než loňský lockdown. Jediným světlým bodem zůstává poptávka po elektromobilech, protože na silnice vyjíždí více elektrických vozů než kdykoli předtím. Ani růst v této kategorii však zatím nestačí na vyrovnání slabých celkových objemů, což má obrovské důsledky pro obnovu vozového parku a naši schopnost plnit celkové cíle snižování emisí CO2." 

V ulicích Londýna zatím nejsou příliš vidět elektromobily největšího českého výrobce Škoda-Auto, ale tento stav by se mohl v dohledné době změnit.

Zdroj: CarMagazine

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.