Chorvatsko: Hyundai investuje do Rimac Automobili

Datum: 14. 5. 2019    Průmyslový obor: Automobilový průmysl;     Teritoriální zaměření:  Chorvatsko Chorvatsko

Pátý největší světový výrobce automobilů bude v Chorvatsku vyvíjet první elektrický sporťák značky Hyundai N a nový hybrid, kombinující pohon na vodík a elektřinu.

Nejproslulejší chorvatský startup Rimac Automobili uzavřel smlouvu o dosud nejvyšší investici od svého založení a současně nejvyšší investici do některého chorvatského startupu vůbec. Hyundai Motor Company, pátý největší světový výrobce automobilů, investoval do chorvatského partnera a výrobce nejrychlejšího elektrického auta na světe 80 milionů eur (2,1 miliard korun).
Jihokorejská firma v rámci tohoto obchodu sjednala s Rimcem technologické partnerství se záměrem během příštích šesti let vypustit na trh až 44 vlastních modelů elektrických aut. Tímto potvrdili, že se chorvatská firma profilovala jako nejdůležitěší R&D středisko pro elektrické vozy na světě.
Mate Rimac, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Rimac Automobili, zaměstnávající před 500 pracovníků a dosahující ročního obratu ve výši 210 milionů korun, se vyjádřil, že obdivuje jak vizi společnosti Hyundai, tak i její rychlé a rozhodné inicitaivy. 
“V Hyundai Motor Grupi spatřuji silného investora a technologického partnera a věřím, že posílí pozici Rimac Automobila jako dodavatele technologií elektrického pohonu pro partnery v automobilovém průmyslu”, říká Rimac.
Prozatím nekomentoval, jaký podíl získalo Hyundai v chorvatském startupu. Ví se jen, že Hyundai Motor přímo investoval 64 milionů eur, zatímco jeho dceřinná společnost Kia Motors investovala dalších 16 milionů eur.
Prvním výsledkem této investice budou projekty vývoje dvou elektrických vozů s vysokým výkonem pro Hyundai a Kia Motors, a které by měly být dokončeny do konce roku. V Chorvatsku se tak budou vyvíjet elektrické sportovní automobily s centrálně umístěným pohonem značky Hyundai N a výkonný hybridní vůz s pohonem na vodík a elektřinu.
Výkonný viceprezident Hyundai Motor Group, Euisun Chung, který v pondělí v sídle Rimac Automobili podepsal investici, zdůraznil, že chorvatský startup je inovativní firma s “mimořádnými schopnostmi v oblasti výkonných elektrických vozidel”.
“Startup kořeny a bohaté zkušenosti se spoluprací s výrobci automobilů v kombinaci s vysokou technologickou úrovní dělají z Rimac Automobili ideálního partnera pro Hyundai a těšíme se na spolupráci na naší cestě k čisté mobilitě”, řekl Chung.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu
Zdroj: Poslovni.hr